Zvýšená hladina cukru v krvi není na první pohled moc vidět a ani nebolí, takže s ní můžeme nějakou dobu žít a vůbec o ní nemusíme vědět. Jenže, pokud tento jev neodhalíme včas, můžeme být na nejlepší cestě k rozpuku cukrovky 2. typu. Podle jakých projevů těla byste měli zpozornět? A existují rizikové faktory, které mohou pravděpodobnost prediabetes a cukrovky typu II zvyšovat?
Obsah
Chodit na preventivní prohlídky ke svému lékaři by měl čas od času každý. Nejen, že během vyšetření zjistíme, jaký je náš lipidový profil, ale také se dozvíme, zda nemáme třeba zvýšenou hladinu krevního cukru. Správná hladina krevního cukru je pro tělo velmi důležitá, protože v případě, že dojde k vychýlení jeho rovnováhy, může to mít řadu vážných dopadů. A to speciálně ve chvíli, kdy se pomyslná ručička zhoupne směrem k vyšším hodnotám.
Než však člověk onemocní cukrovkou 2. typu, tělo se může nějakou dobu nacházet ve stavu, kterému se říká prediabetes. Ačkoliv člověk ještě není technicky vzato nemocný, k cukrovce už chybí pouze malý krůček. Jelikož ale mnohdy stačí začít dlouhodobě uplatňovat uváženou změnu životního stylu, zodpovědným jednáním je možné odvrátit nejhorší scénář.
No jo, co když ale stojíte teprve na začátku cesty a nevíte, jak se správně zorientovat? Buďte v klidu. Pohodlně se usaďte a pojďte se do tohoto tématu ponořit spolu s námi.
9 příznaků vysokého cukru v krvi
Když dojde ke zvýšení hladiny krevního cukru, mohou se objevit lehké potíže, kterým nemusíte zprvu věnovat velkou pozornost. Může k nim patřit například zvýšený pocit žízně a hladu, což můžete snadno přisoudit aktuálním životním okolnostem. Také vás může bolet hlava, můžete si častěji odskakovat na malou a můžete mít občas problém s rozmazaným viděním.
V případě, že je hladina krevního cukru zvýšená dlouhodobě, můžete také zaznamenat:
- Únavu
- Neúmyslný úbytek hmotnosti
- Častější vaginální kvasinkové infekce
- Kožní infekce
- Pomalejší hojení ran (jako je například říznutí atd.)
V případě, že u vás objeví kombinace několika takových potíží, je moudré objednat se na preventivní prohlídku ke svému ošetřujícímu lékaři, který vás důkladně vyšetří a stanoví hlavní příčinu těchto problémů.
Co zvyšuje hladinu cukru v krvi?
Hladina krevního cukru kolísá i u zdravých lidí, například po jídle či po náročnější fyzické aktivitě. Z toho důvodu bychom měli vědět, co přesně může zvýšení krevního cukru způsobit, protože na základě toho můžeme provést preventivní kroky, které mohou jeho hladinu v našem životě víc stabilizovat.
Přidané cukry a sladidla
Jedním z nejhorších možných prohřešků je dlouhodobá konzumace potravin a nápojů, které obsahují velké množství přidaného cukru a umělých sladidel. Nejen z důvodu toho, že jsou rizikové pro vznik obezity nebo zubních kazů, ale také kvůli riziku dlouhodobého zvýšení krevního cukru. Toto riziko může existovat hlavně v situaci, kdy takové nápoje a potraviny požíváte na denní bázi a ve velkém množství.
Potraviny s obsahem saturovaných tuků
V souvislosti s hladinou krevního cukru se obvykle hovoří o karbohydrátech, vaší pozornosti by však neměly unikat ani saturované tuky, které by ve zdravém jídelníčku také neměly být zastoupeny v příliš velké míře. Především proto, že u nich existuje podezření, že mohou podporovat vznik inzulinové rezistence. Místo nich raději dejte přednost zdrojům zdravých tuků, které budete konzumovat v omezeném množství. Patří k nim například semínka a ořechy, olivový olej nebo avokádo.
Přeskakování snídaně
Někteří lidé nemají po probuzení na snídani chuť nebo čas. Nebo si také možná říkáte, že když nebudete snídat, ušetříte tím kalorie a v průběhu dne toho pak budete moci sníst víc. Lidé, a zvlášť pak ti, kteří trpí prediabete nebo cukrovkou typu II, by však rozhodně neměli snídani přeskakovat vůbec. Měli by jíst přiměřené porce jídla v průběhu celého dne, což je pro udržení normální hladiny krevního cukru dost zásadní.
Stres
Stresu v životě se nevyhne téměř nikdo z nás. Problém je v tom, že může mít negativní dopad jak na naši duševní pohodu, tak na fyzické zdraví. Dlouhodobá stresová zátěž navíc může vést ke zvýšení hladiny glukózy.
Někteří lidé v takové situaci směřují k zapálení cigarety, ke konzumaci oblíbených potravin či ke skleničce vína. Tyto kompenzační mechanismy však nejsou považovány za zdravé a opět mohou mít na hladinu krevního cukru negativní dopady. Místo toho se proto doporučuje vyzkoušet některé jiné, z nichž se mohou stát vaše nové koníčky. Může jít například o četbu knih, luštění křížovek, tanec, malování a kreslení a o mnoho dalších volnočasových aktivit, které můžete provozovat buď doma, nebo ve skupině dalších nadšenců.
Nedostatek spánku
Mnoho škod dovede napáchat i nedostatek spánku. Zvlášť, je-li dlouhodobý. (Například kvůli práci na směny.) V ideálním případě bychom měli každý den odpočívat po dobu 7 až 9 hodin. Pokud spíme méně, způsobujeme tělu extra stres, kvůli kterému se může zvýšit hladina krevního cukru. (O čemž jsme hovořili už dříve.) Také budete mít větší chuť na nezdravé potraviny, protože tělo si bude žádat rychlou energii, kterou bude moci v době krize využít. Hůře se vám tedy bude dodržovat zdravý jídelníček, který je důležitý pro normální hladinu glukózy a také budete mít sklony k přibírání, což je další rizikový faktor pro prediabetes a cukrovku.
Špatná dentální hygiena
Možná budete překvapení, protože jste o tomto faktoru nevěděli, ale i nedostatečná ústní hygiena může z dlouhodobého pohledu přispívat ke vzniku zvýšené hladiny krevního cukru. Zánětlivé onemocnění dásní navíc může způsobovat záněty i v dalších částech těla, které mohou vyvolávat extra porci komplikací. Udělejte tedy pro sebe něco dobrého a každý den si důkladně čistěte zuby. Posléze použijte mezizubní kartáček, dentální nit a ústní vodu. Jednou až dvakrát ročně se také vydejte na dentální hygienu.
Prediabetes
Než se člověk dopracuje k cukrovce typu II, může to nějakou dobu trvat. V té době už ke zvýšení hladiny cukru dojít mohlo, ale hodnoty se zatím ještě nepohybují na úrovni cukrovky. Tato informace je velice důležitá, protože když se vám podaří problém detekovat právě v této době, správně nastaveným životním stylem můžete postupně dospět k tomu, že se u vás cukrovka typu II nakonec nerozvine.
Mezi rizikové faktory pro vznik prediabetu patří:
- Věk nad 45 let
- Nadváha či obezita
- Nedostatek pohybu
- Rodinná anamnéza
- Vyšší krevní tlak
- Vysoká hladina cholesterolu
U žen pak také může hrát roli, zda v těhotenství měly gestační diabetes. To sice po porodu obvykle odezní, může ale poukazovat na to, že by se měly v budoucnu víc hlídat. Hladinu krevního cukru by také měly více hlídat ženy, které trpí PCOS a ženy v období menopauzy a po ní.
Jak udržet normální hladinu cukru v krvi?
Na trhu dnes existují volně prodejné doplňky stravy na podporu normální hladiny cukru v krvi, na podporu hubnutí a na omezení chuti na sladké, které mají přírodní složení s obsahem bylinek, vitamínů a dalších složek. Pokud jde o ty vícesložkové, mohou vám ve složení nabídnout berberine, gymnemu sylvestre, skořici cejlonskou, vitamín D3, kyselinu alfa-lipoovou, chrom, magnesium a niacin.
Jejich užívání určitě podpořte i změnou životního stylu, která by měla v nejlepším případě zahrnovat dostatečné množství spánku, pravidelnou pohybovou aktivitu, zdravý jídelníček, ve kterém bude zvýšený důraz na příjem kvalitních bílkovin a vlákniny, redukci stresu či příjem dostatku tekutin.
Zdroje informací
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/9815-hyperglycemia-high-blood-sugar – Hyperglykémie (anglicky)
https://www.nhs.uk/conditions/high-blood-sugar-hyperglycaemia/ – Vysoká hladina krevního cukru (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/diabetes/9-tips-lower-blood-sugar-naturally/ – 10 tipů na snížení krevního cukru (anglicky)
https://www.everydayhealth.com/hs/type-2-diabetes-care/everyday-things-spike-blood-sugar-pictures/ – 10 věcí, které mohou zvýšit krevní cukr (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 27. 11. 2023