Diabetici si musí dávat velký pozor na hladinu krevního cukru. Pokud příliš klesne, nebo naopak vystoupá do nebeských výšin, mohou se objevit i velmi vážné potíže, které vyžadují okamžité řešení. Jak poznáte hyperglykémii? A jakými způsoby se dá dostat pod kontrolu?
Obsah
V průběhu dne osciluje hladina krevního cukru nám všem. Pokud jsou ale hodnoty glykémie v pořádku, nejde o vážný problém, ale o normální jev. U lidí s prediabetes a cukrovkou by však k potížím dojít mohlo, protože dochází ke změnám v metabolismu sacharidů, které mohou vést ke vzniku hypoglykemie (příliš nízkého cukru) nebo hyperglykemie (příliš vysokého cukru).
Právě proto je důležité průběžně měřit hladinu krevního cukru a přizpůsobovat jí jídelníček a celkový životní styl. To se ale neobejde bez potřebných znalostí, které by měly zahrnovat i informace o tom, jak hyperglykemii v případě, že k ní dojde, správně zvládnout.
Nyní se tedy pohodlně usaďte a pojďte se dozvědět něco nového.
Co je to hyperglykemie?
Hyperglykémie je stav, v jehož průběhu dochází ke zvýšení glykémie nad normu. V případě, že se tento jev neřeší, může dojít k poruše acidobazické rovnováhy organismu. Také se dá očekávat rozvoj pozdních komplikací diabetu. Z toho důvodu je tedy opravdu důležité mít krevní cukr pod kontrolou a podnikat kroky, které k tomuto cíli dlouhodobě vedou.
Hodnoty hyperglykémie
I když mají diabetici z podstaty věcí vyšší hodnoty glykémie nalačno a po jídle, o hyperglykémii se hovoří, pokud hodnota krevního cukru při měření nalačno dosáhne hodnoty, která je vyšší než 6-7 mmol/l. Při měření po jídle se pak za hyperglykémii považuje hodnota vyšší než 8-10 mmol/l.
Typické příznaky a projevy
Příznaky hyperglykémie dovedou být poměrně výrazné. Obdobně, jako u jiných problémů, se navíc mohou zhoršovat.
K běžným projevům patří například:
- Celková únava
- Častější výskyt infekcí (například plísňových a infekcí močových cest)
- Slabost
- Bolest hlavy
- Nesnesitelná žízeň
- Sucho v ústech
- Časté močení
Dále se může objevit i vzestup ketolátek, který může vyvolat pocit nevolnosti a pocity na zvracení. Někoho může také bolet břicho. V případě, že člověku hrozí bezvědomí, jeho dech bývá cítit po acetonu. V krajním případě může hrozit kolaps, v průběhu kterého potřebuje člověk s hyperglykémií okamžitou pomoc od někoho z okolí.
Příčiny hyperglykémie
Příčiny hyperglykémie mohou být různé. Jedním z důvodů může být nesprávná aplikace inzulinu, který pomáhá hladinu krevního cukru v těle kontrolovat. Také k ní může dojít, pokud vynecháte nebo nesprávně dávkujete jiné léky, které vám lékař na cukrovku nařídil.
Dále může být na vině:
- Stres
- Infekční onemocnění
- Přejedení nebo jiné chybování při dietě
První pomoc a léčba
V první řadě je důležité si udělat čas na měření hladiny krevního cukru, ke kterému se používá glukometr. Situace také může při hodně vysokých hodnotách vyžadovat testování moči na přítomnost ketolátek. V případě, že je vám slabo (takže se nedokážete sami o sebe postarat), co nejrychleji si zavolejte lékaře nebo někoho z přátel/rodinných příslušníků, který má přístup do vašeho obydlí a dokáže se o vás vhodně postarat.
V případě, že se k takové situaci naskytnete, případně máte možnost se o sebe postarat, je důležité dodržet několik důležitých kroků.
K nim patří:
- Příjem dostatečného množství tekutin (ideálně minerální voda)
- Podání inzulinu nebo jiného léku na cukrovku
- Přivolání lékařské pomoci
Kdo si nebude vědět v nenadálé situaci rady, toho dovede správně navést dispečer záchranné služby, který dovede setrvat na lince až do příjezdu odborníků.
Jak udržet normální hladinu cukru v krvi?
Pokud trpíte cukrovkou 2. typu, případně máte prediabetes, což je stav, pro který je typická zvýšená hladina krevního cukru, která však doposud nedosahuje hodnot, jež jsou typické pro cukrovku, můžete ke své situaci přistoupit několika způsoby. V obou případech je ale žádoucí, abyste měli pod větší kontrolou svůj dlouhodobý životní styl.
Jedním z podpůrných řešení může být dlouhodobé užívání volně prodejných přírodních doplňků stravy na podporu normální hladiny krevního cukru, které mají ve složení komplex vitamínů, bylinek a dalších látek na podporu normální hladiny glukózy.
Patří k nim:
- Berberine
- Gymnema sylvestre
- Skořice cejlonská
- Kyselina alfa-lipoová
- Vitamín D3
- Chrom
- Magnesium
- Niacin
Některé z těchto látek se spojují i s podporou omezení chuti na sladké, což se může hodit ve chvíli, kdy nemůžete dostat svou vášeň pro sladkosti pod kontrolu. Zároveň může snížená konzumace sladkostí přispět k postupné ztrátě hmotnosti, což je pro úspěšné zvládnutí cukrovky taktéž velmi důležité.
Dále je důležité, abyste průběžně sledovali hodnoty cukru v krvi a na základě toho jste této skutečnosti přizpůsobili svůj každodenní jídelníček. V něm by měly být především potraviny s nižším glykemickým indexem. Ignorovat byste neměli ani objem potravy. Bude pro vás mnohem lepší, když budete jíst po menších porcích, ale častěji. Na cesty si pak s sebou berte svačinu, která vyhovuje vašim specifickým výživovým požadavkům.
V neposlední řadě také dávejte pozor na svou celkovou stresovou zátěž, která dovede s hodnotami krevního cukru taktéž dost zamávat. Vhodné pro vás mohou být relaxační techniky jako je jóga nebo meditace. V průběhu dne také pijte přiměřené množství vody (ne slazené nápoje) a snažte se několikrát týdně věnovat nějaké pohybové aktivitě. Nemusí jít o vrcholový sport, začít můžete třeba chůzí pro menší nákup a chůzí do schodů.
Když se o sebe začnete po všech stránkách opravdu dobře starat, postupně by se vám mělo podařit dostat problém s krevním cukrem pod kontrolu.
Zdroje informací
https://cs.wikipedia.org/wiki/Hyperglykemie – Hyperglykémie (česky)
https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hyperglycemia/symptoms-causes/syc-20373631 – Vše o hyperglykémii (anglicky)
https://www.cdc.gov/diabetes/managing/manage-blood-sugar.html – Jak mít hladinu krevního cukru pod kontrolou (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 17. 1. 2024