Chuť na něco sladkého mají jednou za čas všichni. Jenže, vyslyšet ji nemusí být vždy ku prospěchu věci. Sladkému se totiž musíme vyhýbat nejen z důvodu udržování normální hmotnosti, ale také třeba během cukrovky. Co chuť na sladké způsobuje? A jak ji co nejrychleji zahnat?
Obsah
Sladká chuť je pro mnoho lidí velmi přitažlivá a nemohou jí odolat. V řadě případů pak kvůli své slabosti propadají černým myšlenkám. Ve skutečnosti jde ale o boj proti větrným mlýnům, protože citlivost na sladké je pro lidský druh do velké míry životně důležitá a nevypěstovali jsme si na ni návyk přes noc.
Většina badatelů předpokládá, že schopnost rozeznávat sladké molekuly prostřednictvím chuťového vjemu se vyvinula proto, aby organismy mohly odhalit zdroje snadno dostupné glukózy z rostlin. Kromě toho, mléčný cukr obsahuje například i mateřské mléko, které je první lidskou výživou. Dá se tedy do určité míry říct, že sladké chuti a cukrům jsme v nějaké formě vystaveni již od narození.
Jak ale návyk konzumace sacharidů a sladkostí udržet pod kontrolou, aby nedocházelo k hazardu se zdravím?
Co znamená chuť na sladké?
Chuť na cukr je často způsobena nerovnováhou hladiny glukózy v krvi. Nízká hladina cukru v krvi může způsobit, že budete mít chuť na něco sladkého, abyste tuto hladinu zvýšili. Mezi další faktory, které mohou hrát v této věci roli, patří například stres, léky, hormonální nerovnováha a zdravotní stav.
Někdy může být touha po sladkostech velmi intenzivní a nemusí být vůbec snadné se s ní správně vyrovnat.
Proč mám chuť na sladké – příčiny
Příčina | Popis |
---|---|
Nedostatek energie | Nízká hladina cukru v krvi, která způsobuje potřebu rychlého přísunu energie. |
Stres | Zvýšená hladina kortizolu v těle může vyvolávat touhu po sladkostech jako úlevu. |
Nedostatek spánku | Nedostatek spánku může ovlivnit hormonální rovnováhu a vést k touze po sladkém. |
Zvyky | Konzumace sladkého se může stát zvykem, který se těžko překonává. |
Dehydratace | Nedostatek vody může být tělem chybně interpretován jako hlad, což vede k chuti na sladké. |
Hormonální změny | Změny v hormonech, například během menstruace, mohou zvyšovat chuť na sladké. |
Nedostatek živin | Nedostatek některých živin, například chromu, hořčíku nebo vitaminů B, může zvýšit chuť na sladké. |
Psychologické faktory | Emoční stav, jako je úzkost nebo deprese, může zvyšovat touhu po sladkém jako formu útěchy. |
Někdy stojí za chutí na sladké spíš vzpomínky, než konkrétní potřeba těla. Pokud například vaše babička před návštěvou pekla štrůdl, nějaký konkrétní druh dortu nebo jinou laskominu, která vám chutnala, můžete mít na takové jídlo pozitivní vzpomínky a začnete ho ve větší míře vyhledávat i později v životě. Jindy za naší chutí na sladké naopak stojí zlozvyk.
U některých lidí pak může hrát konzumace sladkostí a čokolády roli při zlepšení nálady a při doplnění chybějící energie, například po dlouhé probdělé noci, po které se cítíme ve větší míře unavení.
Právě Gymnema sylvestre je zajímavá v tom, že může přispět k omezení naléhavého nutkání dát si něco sladkého.
Jak zahnat chuť na sladké?
Jedním ze způsobů, jak se dá přísun cukru a sladkostí během dne více kontrolovat, je vědomé chování a uvědomělá konzumace potravin. Díky tomu je možné postupně odbourat zlozvyk zvýšené konzumace sladkostí z nudy nebo kvůli stresu.
Pokud se snažíte najít nové aktivity, které by nahradily svačinu nebo odvedly vaši pozornost od chutí, můžete zkusit využít příležitost ke cvičení. Pravidelná fyzická aktivita stimuluje endorfiny, které pomáhají zlepšit vaši náladu. Tabulka čokolády už tedy nemusí být pro zvednutí nálady časem vůbec potřeba.
Dále může pomoci:
- Zvýšený přísun tekutin během dne
- Konzumace sladkostí s rozmyslem (dáte si trochu čokolády, ale po dvou dílcích ji zase uklidíte do skříně)
- Mindfulness
- Konzumace přirozeně sladkého kousku ovoce
- Konzumace sladkých brambor
- Konzumace datlí
Cukrovka a chuť na sladké
Náhlý nárůst inzulínu může způsobit pokles hladiny energie, což vede k pocitu únavy a následné touze po dalším cukru. Kromě toho si při konzumaci sladkých potravin naše chuťové pohárky zvyknou na sladkost, kterou posléze dlouhodobě vyhledávají.
Tento problém se často objevuje u lidí, kteří mají sklony k hypoglykémii. Časem se ale může nezvladatelná chuť na cukr objevit i z ničeho nic.
Jak bojovat se zvýšenou hladinou cukru?
V případě, že vám lékař diagnostikoval prediabetes nebo diabetes, znamená to, že vaše hladina krevního cukru je dlouhodobě zvýšená nad přijatelnou mez, což může způsobit řadu vážných potíží, které se mohou při absenci léčby a zdravého životního stylu projevit v budoucnu.
Z toho důvodu je důležité naučit se držet své chutě pod kontrolou a přistoupit k různým krokům, které mohou hladinu krevního cukru přirozeně stabilizovat.
První variantou může být přírodní doplněk stravy na podporu normální hladiny krevního cukru s obsahem:
- Gymnemy sylvestre
- Berberinu
- Skořice cejlonské
- Kyselinou alfa-lipoovou
- Chromem
- Niacinem
Právě Gymnema sylvestre je zajímavá v tom, že může přispět k omezení naléhavého nutkání dát si něco sladkého. Zároveň může podpořit snahu o redukci tělesné hmotnosti, která má na krevní cukr taktéž nemalý dopad.
Také nezapomínejte na to, že je velmi důležité dodržovat zásady zdravého životního stylu, ke kterým patří dostatečné množství spánku a pohybu. Aby nedocházelo k výraznému kolísání glukózy v krvi, snažte se jíst menší porce jídla, po kterých však budete sahat častěji během dne. Pomáhá i zvýšený přísun bílkovin a konzumace potravin s nižším glykemickým indexem. Že jste na dobré cestě poznáte z průběžného měření GI doma a během kontrolních návštěv u svého ošetřujícího lékaře.
Zdroj
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5003684/ – Proč máme rádi sladkou chuť (anglicky)
https://www.verywellmind.com/why-do-i-crave-carbs-1065212 – Proč mám chuť na sladké (anglicky)
https://www.webmd.com/diet/features/13-ways-to-fight-sugar-cravings – 13 tipů na snížení chuti na sladké (anglicky)
Poslední aktualizace článku: 28. 8. 2024